Co článek obsahuje?
Doba čtení cca 5 min.
Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. Co kdybychom toto přísloví aplikovali i při zařizování kuchyně?
Často totiž uvažujeme úplně opačným směrem „Co do kuchyně ještě dokoupit?“, ale spíše bychom měli alespoň jednou zvážit, čeho je přebytek a vlastně to k životu vůbec nepotřebujeme.
Minimalismus = přehlednost
Minimalistická kuchyň totiž neznamená pouze uklidit malé spotřebiče do skříněk z kuchyňské linky, ale také přehlednost ve vnitřních úložných prostorech. Kdybychom si teď sáhli do svědomí, kolik nádobí máme doma a nikdy ho nepoužili? Určitě by se minimálně pár takových kusů našlo.
Jaké jsou hlavní výhody minimalistické kuchyně?
V jednoduchosti je krása
- V minimalistické kuchyni se budete lépe cítit a také se vám bude snadno pracovat, protože budete přesně vědět, co na jakém místě skladujete.
Lepší soustředění
- Jakmile odstraníte přebytečné předměty z dosahu vašeho oka, bude se vám i lépe přemýšlet. Mozek totiž nebude mít v dosahu věci, které by ho rozptylovaly a začnete se více soustředit na činnosti, které chcete dělat.
Maximální praktičnost
- Jakmile se zbavíte přebytečného nádobí a spotřebičů, vytvoříte si tím nové prostory jak pro skladování, tak pracovní plochy pro přípravu jídla, kterých není při přípravě jídla pro celou rodinu nikdy dost.
Zkrátíte dobu úklidu
- S předchozími body jde ruku v ruce úklid, ten je o to těžší, pokud musíme z linky odklízet spousty „lapačů prachu“. Tzn. všechno otřít od prachu, nebo dokonce mastného povlaku, kterému hodně napomáhají plynové spotřebiče. Věřte, že s minimalistickou kuchyní si čas pro úklid kuchyně výrazně zkrátíte.
Výhod je celá řada a rozhodně se vyplatí v malé i velké kuchyni.
Jak postupovat při vytváření minimalismu v domácnosti?
- V první řadě je třeba trošku přísnosti a nechat být nostalgické vzpomínky na hrneček, který skladujete jen kvůli hezké vzpomínce, ale reálně jste ho v životě nepoužili.
- Kuchyň musí volně dýchat, ke každé věci byste se měli bez problému dostat.
- Zrevidujte si sady nádobí na ty, které reálně používáte + pár kusů navíc podle toho, jak často připravujete jídlo i pro návštěvy.
- Jaké nádobí jste za posledního půl roku použili? Máte ve skříních uloženou ještě zabalenou sadu hrnečků, co jste dostali darem k Vánocům a zatím ji nerozbalili? Možná je na čase ji darovat někomu, komu se bude více hodit.
- V kuchyni pouze to, co do kuchyně patří! Skladuje váš manžel vrtačku ve skříni v kuchyni? Ne, sem opravdu nepatří, zkuste věcem vždy najít jiné správné místo.
- Zbavte se dvojiček jako několik lisů na česnek, paliček na maso apod., jen vám zbytečně zabírají místo.
- Co se spotřebiči, které použiji jednou do roka? Zamyslete se, jestli byste se bez nich neobešli úplně, nebo je dejte na opravdu málo frekventované místo.
- Krabičky bez víčka a víčka bez krabiček, to je boj jako s ponožkami. Ponechte jen ty, které k sobě pasují a dobře těsní.
- Udělejte revizi trvanlivých potravin, vyhoďte ty prošlé a těm na pokraji data spotřeby zkuste vymyslet využití do jídla, co nejdříve.
- Všechny předměty a spotřebiče, které nepoužíváte každý den nebo obden, ukliďte z pracovní desky do skříní, kuchyň bude hned působit vzdušněji.
Suma sumárum vám minimalistická kuchyň ušetří spoustu času a stresu, a tím pádem zjistíte, kolik máte reálně místa a vaření bude rychlejší, než kdy dříve. Samozřejmě vše záleží hlavně na vašem vkusu a preferencích, aby to vyhovovalo vám.
Minimalismus v kuchyni jde také ruku v ruce se správnou ergonomií kuchyně, kterou například při vytváření našich kuchyní striktně dodržujeme.
V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi vám pomůžeme!
Váš tým Schüller.